Protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii poświęcona odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich uszkodzeniu.

Możesz mieć olśniewający uśmiech i stabilny zgryz  bez względu na wiek.

Protetyka

W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: uzupełnienia stałe i ruchome. Różnią się one od siebie sposobem utrzymania w jamie ustnej. Pierwsze z nich są założone na stałe, co oznacza, że są albo „przyklejone” do pozostałych zębów i implantów lub przykręcone do implantów. Protezy ruchome to takie, które pacjent może w dowolnym momencie samodzielnie wyjąć z ust.

W grupie stałych uzupełnień wyróżniamy: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych, czyli implantach. Na wszczepach mogą być osadzone korony i mosty.

 

Do uzupełnień ruchomych zalicza się protezy akrylowe, szkieletowe oraz specjalne protezy wsparte na pozostałych zębach lub implantach nazywane protezami overdenture – osadzone korony i mosty

INLAY- wkład , ONLAY -nakład , OVERLAY – nadkład  to protetyczne uzupełnienia ubytków korony zęba. Najczęściej stosowane w zębach bocznych, z kompozytu ,porcelany ,lub metali szlachetnych, np złota.

UZUPEŁNIENIA WSPARTE NA IMPLANTACH

Uzupełnienia wsparte na implantach odbudowują ząb w sposób, który najlepiej imituje zęby naturalne

UZUPEŁNIENIA RUCHOME

Protezy akrylowe, czyli w większości wykonane z akrylu (wyglądają jak wykonane z różowego plastiku), są to protezy z założenia śluzówkowe, co oznacza, że opierają się w większości lub w 100% na błonie śluzowej. Niestety wiąże się to ze zmniejszeniem wydolności żucia.

Innym rodzajem protez ruchomych są protezy szkieletowe. Dzięki konstrukcji składającej się w większości z metalu są bardziej filigranowe. Mniejsze wymiary powodują, że są lepiej tolerowane przez wielu pacjentów. Dodatkowo konstrukcja metalowa umożliwia wykonanie podparć,Umożliwia to bardziej naturalne obciążanie protez w trakcie żucia, którego wydolność pozostaje zbliżona do żucia za pomocą naturalnych zębów.